close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w swojej przeglądarce.
  
Piątek 28 Luty 2020 | Imieniny: Makary, Prokop, Hilary
Aktualności
Prezentacja gminy
Urząd Gminy
Rada Gminy
Zakład Gospodarki Komunalnej
Inwestycje
Oświata
Ekologia i środowisko
Oferta terenów inwestycyjnych
Ośrodek Sportu i Rekreacji
Akty prawne
Parafie
Gospodarka odpadami
Projekty unijne
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
    
INAUGURACJA DNI DZIEDZICTWA KOPERNIKAŃSKIEGO

„We wszystkim szukać prawdy”.

         Mikołaj Kopernik

 

W przeddzień 540 urodzin Mikołaja Kopernika - 18 lutego, Maria Berger dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Złotnikach Kujawskich na zaproszenie Biskupa Toruńskiego, Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia, Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu brała udział w INAUGURACJI DNI DZIEDZICTWA KOPERNIKAŃSKIEGO. Honorowy patronat  nad uroczystością objął PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ BRONISŁAW KOMOROWSKI.  Rok 2013 został ogłoszony przez Marszałka Województwa  ROKIEM MIKOŁAJA KOPERNIKA  W WOJEWÓDZTWIE KUJAWSKO- POMORSKIM.

Program uroczystości  obejmował sesję naukową, na której wykład na temat „Głos Kopernika w aktualnej debacie nad kształtem uniwersytetu i stanem nauki” wygłosił profesor Michał Kokowski. Natomiast pobyt Mikołaja Kopernika w Padwie przedstawił profesor Uniwersytetu w Padwie -Gaetano Thiene. Życiorys w zarysie przypomniał rektor UMK prof. Andrzej Tretyn.

 Po zakończonych wykładach w Dworze Artusa odbył się przemarsz historycznego orszaku ulicami Torunia między innymi pod dom Mikołaja Kopernika, skąd  udaliśmy się do Kościoła św. Janów na koncert  chóru i orkiestry pod batutą Krzesimira Dębskiego.  Następnie pod pomnik wybitnego Polaka.  O godzinie 19 odbyły się Uroczyste Nieszpory w kościele Akademickim pw. Ducha Świętego, które prowadził Nuncjusz Apostolski  Kardynał Tarcisio  Bertone z Rzymu. Po ich zakończeniu udaliśmy się na Uroczysty Bankiet do Ratusza  Staromiejskiego. W kuluarach można  było wymieniać myśli dotyczące osiągnięć tak znakomitej postaci oraz poznawać ludzi, którzy przybyli z różnych  miejsc  Polski, z którymi związany był  Mikołaj Kopernik. Otrzymałam już  zaproszenie na obchody 470 rocznicy śmierci naszego patrona do  Fromborka.

Udział w przedstawionej uroczystości pozwoli nam odnowić zainteresowania spuścizną Tego wybitnego Polaka i bardzo godnie  przeżyć  Święto Patrona Szkoły, które jak co roku obchodzimy 12 kwietnia.

 

                                                                                                                             Opracowała: Maria Berger Dyrektor Szkoły  Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Złotnikach Kujawskich

 

Zdjęcia do artykułu
 

 
wszystkich zdjęć: 6
 
«« wstecz
drukuj
  
  
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
  
 


  
     
  
on line: 15 odwiedzin: 8928674
    Strona główna | Kultura | Kontakt |
© 2008 - 2020 Złotniki Kujawskie. All rights reserved.